top of page

Porady

hodowla buldogów francuskich

hodowla buldogów francuskich

Jak wychować idealnego szczeniaka?

Nauka czystości

Na pewno szczenię będzie chciało się załatwić zaraz po obudzeniu, po jedzeniu, po zabawie i przed położeniem się spać – wtedy należy zanieść je w miejsce, gdzie chcemy, aby się załatwiało, czy to na dwór, czy na przygotowaną w mieszkaniu matę, która przez jakiś czas ma spełniać funkcję toalety. Dodatkowo, należy nagradzać szczenię za każde załatwienie się w miejscu do tego przeznaczonym, ale nie stosować żadnych kar.

Psa można uczyć na dwa sposoby – najpierw załatwiania się na macie, a potem na dworze, albo od razu na dworze. Nie należy uczyć szczeniaka zarówno jednego, jak i drugiego na raz, bowiem nie będzie on wiedział, czego właściciel tak naprawdę wymaga. Jeśli uczymy psa załatwiania się na macie, powinna to być mata położona w miejscu, w którym nie przeszkadzałaby ona właścicielom, a jednocześnie pozwalała szczeniakowi na kilkakrotne chodzenie w kółko, w celu wybrania najlepszej pozycji i wygniecenia maty. Sama mata powinna być regularnie wymieniana, jednak kładziona w tym samym miejscu – tutaj zanosimy szczeniaka po jedzeniu, przed i po śnie, a także po zabawie. Kiedy zobaczymy, że pies zaczyna się załatwiać w innym miejscu, należy klasnąć, aby zwrócić jego uwagę oraz zanieść go w miejsce, gdzie powinien się załatwić; nie należy go bić ani szarpać. Jeśli pies skończy się załatwiać, należy go pochwalić, ale trzeba pamiętać, żeby go nie karać, jeśli załatwi się w innym miejscu.

Kiedy szczeniak będzie mógł już wychodzić na dwór, czyli kiedy miną dwa tygodnie od zakończenia cyklu szczepień, można zaczynać uczyć go załatwiania się na dworze, podczas regularnych spacerów.

Sam w domu

Gdy w momencie wejścia do domu przyłapiemy pieska na gorącym uczynku (czyli kiedy nadal gryzie jakiś przedmiot). Wtedy zdecydowanym głosem wyrażamy nasza dezaprobatę (zabieramy przedmiot który gryzie i mówimy ”nie wolno”). Nie witamy się radośnie z pieskiem, nie poklepujemy i staramy sie poprzez swoje zachowanie pokazać pieskowi, że jest nam przykro i smutno ze pogryzł właśnie np. naszego ulubionego buta.

Nauka chodzenia na smyczy

Gdy pies ciągnie należy natychmiast zatrzymać się, zaczekać chwilkę aż się uspokoi i dopiero gdy będzie już całkowicie grzeczny można dalej kontynuować spacerek. Na początku nauki za grzeczne spacerowanie można nagradzać psa smakołykiem, co jeszcze bardziej utwierdzi go w przekonaniu ze ciągnięcie do niczego miłego nie prowadzi.

 Jak nauczyć buldoga francuskiego posłuszeństwa?

Buldożki uczy się posłuszeństwa w taki sam sposób jak psy innych ras.

Bez odpowiedniej ilości ćwiczeń choćbyś miał kurczaka z rożna w ręku i prosił psa o 'leżeć' to pies tego nie zrobi bo nie rozumie co Twoje słowo oznacza. Najpierw uczysz psa znaczenia swojego słowa - czyli uczysz psa, że 'leżeć' znacz leżeć.  Dopiero gdy nauczysz psa, że 'leżeć' znaczy połóż się na ziemi i widzisz, że pies to robi gdy masz dla niego nagrodę, to wiemy że pies się stara dostać nagrodę i wykonuje polecenie i je rozumie. To najważniejszy etap, musisz nauczyć psa w trakcie szkolenia co Twoje słowa oznaczają.

Gdy pies poznał kilka komend i je rozumie - jeśli masz przysmaki dla psa i powiesz psu 'na miejsce' to czy idzie na swoje legowisko? czy pies to dobrze rozumie? chodzi to, że nie można wymagać od psa posłuszeństwa gdy pies nie rozumie komendy. 

Gdy nauczymy psa, że 'zostaw' znaczy 'nie ruszaj tego, to nie dla Ciebie' to robimy takie ćwiczenia, że kładziemy plasterek kiełbasy na stole i mówimy 'zostaw' i jeśli pies rozumie komendę to zwykle się od kiełbasy odwraca bo wie, że nie wolno mu tego zjeść. I nie musisz na psa krzyczeć, wystarczy że mu to powiesz. Jednak aby dojść do takiego poziomu trzeba w zrozumiały dla psa sposób przekazać mu informację, że jak słyszy 'leżeć' to ma się położyć, że jak słyszy 'na miejsce' to ma iść czym prędzej na swoje legowisko a jak słyszy 'zostaw' to ma nie interesować się tym zakazanym przedmiotem.

"By szczęśliwy był Twój pies

Musi codzień dobrze zjeść.

Pozwól mu poznawac świat,

A wyrośnie z niego chwat.

Uczyć będzie się wzorowo,

Gdy nagrodę masz fajową.

Jeśli równy z Ciebie gość,

Do roboty daj psu coś.

Gdy się dobrze wyśpi w nocy,

Do zabawy jest ochoczy.

Jak poćwiczy sobie zdowo,

Daj odpocząć mu chwilowo.

Czasem też przychodzi pora,

Na wizytę u doktora. "

Co można dawać:

 

RYBY- można podawać ważne, aby nie było w nich ości. Ryby zawierają dość dużo fosforu i wapnia. Szprotki (dla dorosłych psów), tuńczyk czy inna ryba w sosie własnym - jako dodatek do pożywienia.

 

WĄTRÓBKĘ – jest źródłem witaminy A, wpływa pozytywnie na wzrok i skórę. Jej nadmiar prowadzi do hiperwitaminozy, dodatkowo wątroba jest organem detoksykacyjnym czyli odpowiada za filtrowanie substancji toksycznych, dlatego nie powinna być często i w dużych ilościach podawana psu.

 

BIAŁY SER

 

WARZYWA, OWOCE ( poza cytrusami)

 

MIĘSO - dla psa najlepsze jest mięso wołowe, wieprzowina ( podawana tylko gotowana), jagnięcina, cielęcina

 

JAJKA  - są źródłem pełnowartościowego białka i mogą być stale w psim menu.  Żółtko jaja zawiera także lipidy, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, warunkujące zdrowy wygląd skóry i odporność układu oddechowego. Żółtko można podawać na surowo.  Białko surowe zawiera substancje niszczące witaminy z grupy B, dlatego lepiej ugotować jajo na twardo, następnie zgnieść całe i łącznie ze skorupą podać psu do zjedzenia.  Skorupy z jaj są naturalnym źródłem wapnia dla psa.

 

RYŻ - w postaci kleiku jest on łatwo przyswajalny przez organizm, ma działanie osłaniające na przewód pokarmowy, zapobiega rozwolnieniu, natomiast nie powoduje zaparcia. Jest szczególnie godny polecenia dla psów ze skłonnością do niestrawności, biegunek, alergii pokarmowych.

 

MAKARON - podajemy dobrze rozgotowany

 

 

Co może, a czego nie może jeść buldożek

NIE WOLNO podawać:

 

CEBULI (wszystkie gatunki a także czosnek) - podczas trawienia cebuli w przewodzie pokarmowym powstają dwusiarczki, które mają właściwości utleniające i powodują rozpad czerwonych krwinek (hemoliza) w wyniku czego organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu

 

CZEKOLADY -  zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla psów i kotów wywołując u nich silne zatrucie, czasami kończące się nawet śmiercią naszego pupila. Theobromina wystepuje również w cacao, coca-coli, czy w herbacie

 

WINOGRONA I RODZYNEK- zatrucie rodzynkami prowadzi w pierwszym etapie do zapalenia żołądka i jelit a następnie do zwapnienia kanalików nerkowych i ostrej niewydolności nerek. Dawka toksyczna to około 10 g na 1 kilogram masy ciała psa

 

ZIEMNIAKÓW- wpływają źle na układ nerwowy i moczowy, można podawać ( ale rzadko) psu dobrze ugotowane lub nawet rozgotowane ziemniaki, ale powinny one być dodatkowo ugniecione na puree

 

ŚWIEŻEGO PIECZYWA - dla psów jest niewskazane ze względu na złe trawienie i zaleganie w żołądku, ale np. suche bułki są jak najbardziej wskazane

 

KAWY -  nawet w najmniejszej ilości, może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów, kofeina jest dla nich bardzo szkodliwa

 

ALKOHOLU -  może doprowadzić psa do śpiączki lub nawet śmierci

 

FASOLI, BOBU, GRUBOZIARNISTYCH KASZ - mogą powodować wzdęcia i nadmierną ilość gazów, które u psów są przyczyną skrętów żołądka

 

SYROWEGO BIAŁKA (JAJKA) – surowe białko zawiera substancje niszczące witaminy z grupy B w tym biotynę

 

SUROWYCH RYB MORSKICH (mintaja) - zawierają trimetyloamine, która wiąże obecne w pożywieniu żelazo w postać nieprzyswajalną, co może spowodować bardzo ciężką anemie i zmianę barwy sierści. Gotowanie ryb zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem trimetyloaminy.

 

SOLI, SODY, PROSZKU DO PIECZENIA - mogą powodować skurcze mięśni

 

GRZYBÓW -  posiadają wiele toksyn niebezpiecznych dla psich nerek i wątroby

 

WĘDLIN – psu nie powinno podawać się wędlin mocno przyprawianych i słonych

 

AWOKADO -jest w całości toksyczne dla psów

 

MLEKA - nie powinno się podawać mleka psom powyżej 4-5 miesiąca życia. Cukier mlekowy (laktoza) zawarty w mleku nie mogąc być strawiony fermentuje w przewodzie pokarmowym i wywołuje rozstrój żołądka i jelit. Dzieje się tak dlatego ponieważ szczeniaki trawią mleko do pewnego wieku, potem ta zdolność stopniowo zanika całkowicie lub częściowo.

 

KOŚCI DROBIOWYCH – często podczas gryzienia mogą one rozdzielać się na ostre drzazgi, a zaostrzone końce mogą przebić ścianę jelit i innych narządów wewnętrznych. Nasz buldog francuski jedząc kości, nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i połyka je bardzo łapczywie..

 

SUROWEGO MIĘSA WIEPRZOWEGO – może ono być zarażone wirusem, który powoduje chorobę AUJESZKYEGO,  a ta może prowadzić do śmierci

  • choć buldożki mają zwykle mniejszą chęć do pogoni za uciekającymi przedmiotami i zabawkami niż np. jack russell czy bullterier to jednak jak są szczeniaki to zwykle lubią się bawić w pogoń i szarpanie zabawki którą dogonią i złapią - dlatego można bawić się tak ze szczeniakiem - nie ma w tym nic złego. Kup psu różne zabawki, z różnych materiałów (pluszowe misie i gumowe zabawki) i poruszaj zabawką po ziemi, zachęcaj psa do zabawy, aby gonił zabawkę i łapał ją i gryzł. Nie pozwalaj jednak na taką zabawkę gdy pies wpadnie na pomysł, że to Twoje nogi będą uciekającą zabawką.

  • kup swojemu buldożkowi zabawkę typu KONG i napełniaj ją jedzeniem, niech pies ma zajęcie w postaci gryzienia zabawki i wydobywania z jej wnętrza karmy lub smakołyków (szczeniakowi dawaj taką zabawkę pełną pożywienia codziennie)

  • zakaz skakania na ludzi na powitanie - jeśli nie chcesz aby pies skakał na gości którzy przychodzą do domu to trzeba tego psa uczyć od małego - będzie dużo prościej wyrobić dobry nawyk u młodego psa niż zmieniać stare nawyki u psa dorosłego.

  • naprawdę warto się skupić na dobrze zaplanowanej socjalizacji szczeniaka i zapewnić szczeniakowi kontakt z różnego rodzaju ludźmi i psami aby pies gdy podrośnie był spokojny i zrelaksowany na spacerach, aby nie bał się 'wielkiego świata' który spotyka na spacerze

  • zabieraj szczeniaka codziennie na spacery, zmieniaj trasy spacerów, a poza spacerami zapewnić psu stymulację psychiczną w domu poprzez naukę nowych komend.

  • opinia, że buldożki francuskie to 'ciepłe kluchy' i straszne leniuchy raczej nie dotyczy szczeniaków - gdy pies ma mniej niż rok to zwykle jest bardzo ruchliwy i wymaga z Twojej strony sporej ilości uwagi - więc nie dziw się temu.

  • szczeniaki buldożka nawet raz dziennie mogą dostawać takich napadów 'głupawki' gdy biegają jak szalone i wydaje się niektórym ludziom, że ich pies ma jakieś ADHD albo pies zwariował na kilka minut - to raczej normalne zjawisko gdy pies tak szaleje chwilowo.

  • dość często buldogi francuskie ciągną na smyczy i choć nie są zbyt dużymi psami to mają dużo siły i ich nawyk ciągnięcia na smyczy będzie kłopotliwy - dlatego trzeba nad tym popracować z psem, spokojnie od wieku 4 miesięcy można już z psem ćwiczyć dobre nawyki związane z chodzeniem na smyczy.

Wychowanie szczeniaka buldożka francuskiego - o czym pamiętać?

bottom of page